15 czerwca 2022

Zalety i wady wypełnień kompozytowych

Zalety i wady wypełnień kompozytowych

Zalet wypełnień kompozytowych jest wiele. Po pierwsze nie zawierają metalu, co sprawia, że są bezpiecznym wyborem dla osób uczulonych na metal. Nadają się również dobrze do żucia pokarmów i nie zmieniają wyglądu zębów. Ponadto są trwałym rozwiązaniem zarówno w przypadku zębów przednich, jak i tylnych. Wykonanie wypełnienia kompozytowego wymaga tylko jednej wizyty u stomatologa. Istnieją jednak pewne czynniki, które należy rozważyć przed wykonaniem wypełnienia kompozytowego.

Jedną z najczęstszych obaw związanych z wypełnieniami kompozytowymi jest zawartość w nich rtęci. Rtęć jest toksyczna i migruje w organizmie, gdzie może się gromadzić i powodować problemy zdrowotne. Ponadto wypełnienia metalowe wymagają większego otworu niż kompozytowe, co wymaga więcej miejsca na zakleszczenie ich w zębie. Innym problemem związanym z tymi wypełnieniami jest dyskomfort. Niektórzy pacjenci zauważyli, że odczuwają dyskomfort po zabiegu wypełnienia metalowego.

Zalety wypełnień kompozytowych przeważają nad ich wadami. Wypełnienia kompozytowe mają zasadniczo taki sam kolor jak szkliwo zęba, więc nie będą widoczne podczas uśmiechu lub śmiechu. Ponadto ich trwałość może wynosić do pięciu lat, ale mogą one odpryskiwać od zęba. Jednak w porównaniu z wypełnieniami metalowymi, wypełnienia kompozytowe w kolorze zęba mogą być drogie i wymagają dodatkowych wizyt. Złoto jest jednak najdroższą opcją. Ponadto jest to rozwiązanie tymczasowe.

Wady i zalety wypełnień kompozytowych są liczne. Chociaż wypełnienia stomatologiczne są najczęściej wykonywanym rodzajem uzupełnień protetycznych, wielu pacjentów nie ma pojęcia o stosowanych materiałach. Chociaż niektóre materiały uległy z biegiem lat poprawie, nadal są bardziej miękkie niż szkliwo zęba. Z tego powodu wypełnienia kompozytowe w kolorze zęba nie są tak wytrzymałe jak naturalne szkliwo zęba. Jeśli masz wypełnienia kompozytowe, możesz chcieć powstrzymać się od żucia twardych przedmiotów do czasu ich całkowitego związania.

Wypełnienia kompozytowe to kolejna alternatywa dla amalgamatów stomatologicznych. Materiał kompozytowy łączy się z zębem, dzięki czemu nie uszkadza zębów, tak jak może to mieć miejsce w przypadku wypełnień amalgamatowych. Ponadto wypełnienia kompozytowe mają bardziej naturalny wygląd. Można je dostosować do koloru zębów. Lekarz stomatolog może zaoferować kilka rodzajów wypełnień do wyboru. Przez dziesiątki lat najbardziej powszechne były wypełnienia amalgamatowe. Są one również bardzo trwałe - wytrzymują nawet piętnaście lat.

Wypełnienia kompozytowe są wykonane z tworzywa sztucznego lub kwarcu i są starannie dopasowane do koloru zębów. Stosuje się je do wypełniania ubytków i wypełniania luk w zębach, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego wyglądu uśmiechu. Ponieważ mają tak naturalny wygląd, stały się popularną alternatywą dla wypełnień metalowych. Oprócz trwałości i estetyki, wypełnienia kompozytowe są również wygodniejsze niż wypełnienia amalgamatowe. Można je również stosować w zębach przednich, które są bardzo widoczne.

Przy wyborze pomiędzy wypełnieniami kompozytowymi i amalgamatowymi ważne jest zrozumienie zalet i wad każdego z tych rodzajów. Wypełnienia kompozytowe są mniej zauważalne niż amalgamatowe, ale ich trwałość nie jest tak długa. Jeśli masz srebrne wypełnienia, nie powinieneś zastępować ich materiałem kompozytowym. Mogłoby to narazić Cię na kontakt z oparami rtęci. Jeśli jednak posiadasz wypełnienia kompozytowe, możesz rozważyć ich wymianę, jeśli Twoje obecne wypełnienia stomatologiczne zaczynają wykazywać oznaki zniszczenia.

Powiązane wpisy